• Üye Ol
 • Giriş Yap
 •  İLAN VER
 • Kategoriler
  Diğer

  Ürün Alırken GeT Sistemi İle Güvenceniz Nasıldır?

  BedavaSat.com Güvenli e-Ticaret (GeT) sistemi ile yaptığınız alışverişlerde paranız güvence altındadır, risk almazsınız. Satıcı belirlediği kargo süresi içerisinde takip edilebilir bir kargo bilgisini sisteme girmek zorundadır. Ürün elinize ulaştıktan sonra, ürünü inceleyip onay verirseniz, yapmış olduğunuz ödeme Güvenli e-Ticaret (GeT) havuz hesabından satıcının hesabına aktarılır. Satıcının belirtmiş olduğu nitelikler dışında bir ürün elinize ulaşırsa, ürünü geri gönderir ve işlemi iptal ederek ödemenizi Güvenli e-Ticaret (GeT) havuz hesabından geri alabilirsiniz. Kargo bilgisi girilen işlemlerde onay sürenizi aşmanız durumunda işlemler otomatik olarak onaylanır. Bu sebeple işlemlerinizi ve onay sürenizi takip ederek ilgili süre içerisinde onay veya reddetme işlemini gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

  Peki ya Ürün Satarken GeT Sistemi İle Güvenceniz Nasıldır?

  Güvenli e-Ticaret (GeT) ile yaptığınız alışverişlerde tahsilatınız BedavaSat.com Üyelik Sözleşmesi hükümleri doğrultusunda güvence altındadır. Siz ürünü göndermeden önce alıcıdan ürünün bedeli tahsil edilir ve BedavaSat.com havuz hesabında işlem onaylanıncaya kadar bekletilir. Ürün alıcıya ulaşıp alıcının onay vermesinden ve Güvenli e-Ticaret (GeT) ile ilgili kural ve koşulların yerine getirilmesinden sonra ödemeniz; ürün bedelinden Güvenli e-Ticaret (GeT) hizmet bedeli düşürülerek 3 iş günü içerisinde banka hesabınıza aktarılır. Tüm bu süreç içerisinde tahsilatınız BedavaSat.com güvencesinde olduğu için kafanız rahat eder. BedavaSat.com bu süreç içerisinde hiçbir şekilde paranızı işletmez.

  Kısa bir biçimde de özetleyecek olursak Güvenli e-Ticaret (GET), BedavaSat.com’un ilan veren satıcı ile alıcı arasındaki alışverişin güvenli bir ortamda yapılmasını sağlayan hizmetidir. Bu hizmetiyle BedavaSat.com, alıcı ile satıcı arasındaki para transferinin ve ürün teslimatının sorunsuz gerçekleşmesini kontrol etmektedir

   

  3D Secure Güvenli Alışveriş Sistemi Nedir?

   


  3D Secure güvenlik sistemi, 3 boyutlu güvenlik sistemi demektir. Yani alışverişin 3 boyutu olan müşteri, banka ve iş yeri arasındaki bilgi akışını özel şifreler ve anahtarlar sayesinde güvenle sağlar. Güvenlik şifresi SMS yoluyla kart sahibine gönderilir ve bunu kart sahibi haricinde başka kimse göremez. Bu sayede kartın, kart sahibinin rızası olmadan başkaları tarafından kullanılmasının önüne geçilmiş olur.

   

  Visa ve Mastercard’ın uluslararası platformda geçerliliği olan bu sistemi, internetten alışverişi güvenli hale getiren anahtar sözcüktür. Kart sahibi 3D Secure ifadesini gördü e-ticaret sitelerinden güvenle alışveriş yapabilir. Kişisel Güvelik Mesajı adı verilen özel bilginin kendisine ulaşması da sistemin gerçekliğinin tek kanıtı olduğundan başka bir test ya da sorgulama içine girmesine gerek kalmayacaktır. 3D sistemi sayesinde kart, 3. şahısların eline geçse bile sistem mesajı kart sahibinin bankaya bildirdiği cep telefonu numarasına yollanacağı için karttan herhangi bir çekim yapılamayacaktır. Yani bu şifreyi bilmeyen birinin kartı kullanması mümkün değildir. 3D Secure sisteminin kart sahiplerine olduğu gibi iş yeri sahiplerine de faydası vardır. Normal şartlarda bir tüketici bir e-ticaret sitesinden kendi kartıyla rızası dışında alışveriş yapıldığını iddia ettiği takdirde, uluslararası kurallar gereği e-ticaret sitesi müşteriye tutarın tamamını iade etmek zorundadır. 3D Secure ile yapılan alışverişlerde alışveriş kart hamilinin bilgisi dışında yapılamayacağı için iş yeri sahibi asılsız iddialardan kendini koruyacaktır.

  Dünyanın en büyük kart sağlayıcılarından biri olan Visa tarafından geliştirilen 3D Secure sistemi Mastercardtarafından da destekleniyor. Kredi kartı ile yapılan alışverişlerde bir zorunluluk olmamakla birlikte banka kartları ile internetten alışverişte 3D Secure bir zorunluluktur. Yani bu, banka kartı ile ödeme kabul etmek isteyen e-ticaret sitelerinin 3D Secure entegrasyonuna mutlaka sahip olmaları gerektiği anlamına geliyor. 3D Secure aracılığıyla alışveriş yapmak isteyen müşteriler, bankalarının web sitesinden kayıt işlemini gerçekleştirirler. Bazen alışverişte ödeme ekranına gelindiğinde de 3D Secure kayıt formuyla karşılaşmak mümkündür. İş yerleri ise 3D Secure sayesinde chargeback’lerin azalması ile birlikte zamandan tasarruf ederek maliyetlerini düşürürler.

  Visa’nın Avrupa ülkelerinde yaptığı araştırmaya göre 3D Secure güvenlik sistemi ile daha önce internetten alışveriş yapmayan kişilerin 84’ü alışveriş yapmaya, internet üzerinden sık alışveriş yapmayanların ise 71’i daha fazla alışveriş yapmaya başlamış. E-ticaret sektörünün gelişmesinin Türkiye’deki en büyük engelinin de güvenlik olduğu düşünülürse 3D Secure sisteminin bu soruna çare olacağı aşikar. Hem iş yerleri hem de tüketici tarafından gerekliliği ve güvenilirliği tam olarak anlaşıldığında hızla açılan e-ticaret sitelerinin aynı hızla kapanmasına şahit olmak durumunda kalmayacağız. Türkiye pazarında e-ticaret sektörünün sahip olduğu büyük potansiyel bu kadar basit bir şekilde çözülecek sorun yüzünden yok yere harcanmamış olacak.

  3D Secure sistemini neredeyse bütün bankalar destekliyor. Akbank, Denizbank, Finansbank, Garanti Bankası, Halk Bankası, HSBC, ING, İş Bankası, TEB, Yapı Kredi, Vakıfbank, Ziraat Bankası müşterisi ya da üye iş yeri iseniz 3D entegrasyonunuzu ve kaydınızı yaptırıp güvenle internetten alışveriş yapabilir ve yaptırabilirsiniz.